Infosrautas

Pasirinkite temą
Automobilių lizingo ekspertas: „Lizingu perkamas naudotas automobilis – paprastai naujesnis, nei perkamas iš savų lėšų.“
2016-05-23 / Autobilis kalbina

Lietuvoje kasmet daugiau nei pusė naujų automobilių nuperkama lizingo būdu. Tačiau visai kitokia statistika pastebima naudotų automobilių rinkoje – iš 2015 m. sudarytų 338 tūkst. naudotų automobilių sandorių tik apie 2 proc. jų buvo finansuota lizingo būdu. Ekspertai mažą lizingo paslaugos populiarumą naudotų automobilių rinkoje aiškina ženkliu vidutinių kainų skirtumu: naujo automobilio vidutinė kaina svyruoja tarp 20 – 22 tūkst. EUR, tuo tarpu naudotų automobilių vidutinė sandorio kaina siekia vos 3 –3,5 tūkst. EUR. Tuo tarpu Vakarų Europoje automobilio įsigijimą įprasta lyginti su planuojamomis kasmėnesinėmis įmokomis lizingui, tokiu būdu įsigyjant brangesnę ir kokybiškesnę transporto priemonę.

Apie naujų ir naudotų automobilių pirkimą lizingu ir automobilį, kaip ilgalaikę investiciją apskritai, kalbamės su „UniCredit Leasing“ lizingo paslaugų bendrovės atstovu Simonu Foku.

 

Kokias pagrindines priežastis išvardintumėte, kodėl pirkėjai nusprendžia įsigyti automobilį lizingu?

Populiaru galvoti, kad lizingu perkami tik brangūs automobiliai – didelę sumą susitaupyti užtrunka, tad vairuotojas nusprendžia kreiptis dėl papildomo finansavimo.  Tačiau tai nėra taisyklė. Pasitaiko, kuomet ir naudotą automobilį norintis, ir visą reikalingą sumą automobiliui įsigyti turintis klientas sudaro lizingo sutartį.

Pirmiausia, gyventojai vis dažniau automobilį pradeda tapatinti su turtu, naudojamu ilgą laiką, tad ir išlaidas jam nori paskirstyti per kelerius metus. Lizingas ypač naudingas tiems, kurie gauna pastovias pajamas, nes įsigyjant automobilį lizingu pirkimo kaina yra mokama vienodomis dalimis kas mėnesį. Antra, vairuotojai pirkdami automobilį vertina ne tik automobilio kainą, bet ir skaičiuoja, kiek išlaidų pareikalaus jo eksploatacija, už kokią sumą galima tikėtis automobilį parduoti po kelerių metų ir pan. Kai kuriuos kriterijus galima išreikšti skaičiais, kai kuriuos – didesnio saugumo, patikimumo garantijomis. Toks požiūris skatina vairuotojus įsigyti naujesnį ir brangesnį automobilį, turimą santaupų dalį skiriant pradiniam įnašui, o trūkstamai daliai sudarant lizingo sutartį. Pastebima, kad, jeigu lizingu perkamas naudotas automobilis, jis paprastai būna naujesnis nei kad vidutiniškai perkami vien tik iš savų lėšų.

Lietuvoje vairuotojai dažniau renkasi naujas ar naudotas transporto priemones?

Lizingu vis dar dažniau perkami nauji automobiliai. Rinkos tyrimų bendrovės „DataCenter“ duomenimis, 2015 m. lizingu įsigyta 10,5 tūkst. naujų automobilių – net 18 proc. daugiau nei 2014 m. Tuo tarpu naudotų automobilių rinkoje augimas sudarė tik  4,5 proc.

Vairuotojai dažniausiai renkasi 2007–2012 metų gamybos automobilius, populiariausios markės – Volkswagen, BMW, Toyota, Audi, Mercedes-Benz, Volvo. Tuo tarpu naujų automobilių pirkėjai 2015 m. Lietuvoje dažniausiai rinkosi Volkswagen, Toyota, Škoda, Nissan markės automobilius.

Lizingo būdu automobilius įsigyja ir verslo sektorius. Kokie yra populiariausi verslo klasės modeliai?

Pirkti lizingu automobilį populiaru, kadangi, lyginant su vartojimo kreditu, palūkanos yra ženkliai patrauklesnės. Apskritai įmonės pastaruoju metu drąsiai priima sprendimą ir stengiasi skubiai atsinaujinti automobilių parką, kadangi palūkanos yra rekordinėse žemumose,

Populiariausiais verslo klasės modeliais išlieka 5 ir 7 serijos BMW markės modeliai. Tai jau ilgą laiką vertinama klasika, elegancija ir prabanga. Tiesa, prieš keletą metų populiariausių verslo klasės automobilių gretas papildė ir BMW X5 visureigis – jį renkasi tie, kurie jaučia poreikį komfortiškam važiavimui bei prabangiai automobilio išvaizdai, tačiau 5 serijos automobilis per mažas, o 7 klasės limuzinas per didelis.

Tarp populiariausių Mercedes-Benz verslo klasės modelių nepralenkiami S klasės sedanai bei sportiškieji S klasės kupė automobiliai. Šie modeliai vertinami dėl prabangios išvaizdos ir nepriekaištingos važiavimo kokybės. Taip pat mėgstamu tarp aukščiausio lygio vadovų išlieka Audi A6 automobilis.

Vis daugiau pirkėjų, rinkdamiesi automobilį, svarsto ir elektromobilių kandidatūrą. Ar teikiate lizingo paslaugą norintiems įsigyti šią ekologišką transporto priemonę?

Žinoma, finansuojame ir elektromobilių įsigijimą lizingo būdu. Statistika rodo, kad elektromobiliai lėtai, bet užtikrintai skinasi kelią į klientų garažus. Jaučiamas didelis susidomėjimas ekologišku transportu – žmonės vis labiau tampa sąmoningesni ir rūpinasi aplinka, kurioje jie gyvena. Tikimės, kad sparčiai vystantis elektromobilių technologijai bei įkrovimo stotelių infrastruktūrai miestuose tokio tipo transporto priemonių netolimoje ateityje išvysime keliuose žymiai daugiau nei įprastų benzininių ar dyzelinių.

Jei pirkėjas vis tik nusprendžia įsigyti naudotą automobilį lizingo būdu, kaip jis gali tai padaryti?

Įsigyti automobilį lizingo būdu galima ne tik iš automobilių salonų, bet ir iš įvairių kitų pardavėjų – įmonių, fizinių asmenų. Naudotą automobilį klientas gali išsirinkti populiariuose skelbimų portaluose, o lizingo bendrovė padės sutvarkyti reikiamus dokumentus ir nupirks jį iš pardavėjo. Tariantis su pardavėju dėl automobilio įsigijimo, svarbu žinoti, kad lizingo bendrovė atsiskaito su pardavėju tik po to, kai automobilis užregistruojamas lizingo bendrovės vardu „Regitra“ atstovybėje.

Kaip vyksta toks pirkimo lizingu procesas?

Norint įsigyti automobilį lizingo būdu, visų pirma, patartina kreiptis į lizingo bendrovę. Lizingo ekspertai atsižvelgę į kliento finansinę padėtį įvertins, kokią dalį mėnesio pajamų galima skirti įmokoms už naują automobilį bei kokia didžiausia pinigų suma galės būti suteikta atsižvelgiant į automobilio amžių.

Gavęs šią informaciją klientas renkasi transporto priemonę iš įvairių automobilių salonų, skelbimų internete ar kitų pardavimo vietų. Šis etapas paprastai užtrunka ilgiausiai, nes būtina nuodugniai įvertinti ne tik automobilio techninius parametrus, bet ir jo būklę, išbandyti kelis variantus bandomaisiais važiavimais. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad „UniCredit Leasing“ yra vienintelė specializuota lizingo bendrovė Lietuvoje ir jos ekspertų turimos žinios suteikia galimybę klientus konsultuoti ne tik finansavimo klausimais, bet ir suteikti daug naudingos informacijos apie įsigyjamo automobilio vertės kritimą metams bėgant, netgi apie tai, ar kaina atitinka parduodamo automobilio vertę ir pan. Tad visuomet rekomenduojama, prieš priimant sprendimą, su šiais ekspertais pasitarti.

 Galutinai apsisprendęs dėl automobilio klientas kreipiasi į lizingo bendrovę ir sudaro automobilio lizingo bei pirkimo–pardavimo sutartį. Automobilį užregistravus „Regitra“ atstovybėje, lizingo bendrovė sumoka automobilio kainą pardavėjui, o klientas pagal sutartyje sutartą grafiką moka kasmėnesines įmokas. Atsiradus poreikiui, klientas gali bet kuriuo metu kreiptis į lizingo bendrovę ir išsipirkti automobilį anksčiau sutartyje nurodyto laiko – klientas sumoka likusią grąžinti automobilio kainos dalį ir lizingo bendrovė perduoda automobilį kliento nuosavybėn.

Dažnas svarsto, kiek nuvertėja naujas automobilis juo išvažiavus iš automobilių pardavimo salono...

Sklando įvairių mitų, jog naujo automobilio įsigyti neapsimoka, nes juo pavažiavus kelis kilometrus pardavimo kaina krenta tūkstančiais. Tai nėra tiesa, skaičiuojant automobilio kainą visuomet vertinama kokia jo būklė (kokia rida, vykdyta techninė priežiūra, komplektacija, patrauklumas rinkai ir pan.) ir keli šimtai kilometrų situaciją vargu ar pakeis.

Reikia nepamiršti, jog automobilis apskritai retai kada tampa investicija – parduoti brangiau juo pasinaudojus kelerius metus galima tikėtis tik išimtinais atvejais. Tad reikėtų nepamiršti, kad mokant už automobilį, sumokama už jo teikiamą komfortą, kasdienių poreikių tenkinimą, garantijas ir mažesnį galvos skausmą jį prižiūrint. Itin svarbus ir saugumo klausimas. Tik perkant naują automobilį galima būti tikram, kad saugos pagalvės iššaus ir kiti gamintojo žadami saugumo parametrai nenuvils nutikus nelaimei.

Vienintelis patarimas, kaip įsigyti naują automobilį, kad jo vertė kristų kuo mažiau – tai būtų pirkti naują modelį arba perkant senesnį, skaičiuoti ar vertės kritimas atitinka siūlomą nuolaidą.

Ankstesnis Sekantis