Pardavimais užsiimančios įmonės gali pasirinkti, ar savo prekių pervežimu rūpinsis pačios, ar tai patikės specializuotai logistikos įmonei. Dėl siekio sutaupyti laiko ir išlaidų reikalingų įkurti krovinių transportavimo parką, dalis verslų nutaria krovinių pervežimą patikėti logistikos specialistams. Šie, atsižvelgę į krovinio dydį, dažnai verslams siūlo pilną, dalinį arba smulkų krovinių pervežimą. Tačiau kuo jie skiriasi?
Pilnas krovinių pervežimas dideliems kroviniams
Krovinių pervežimas gali būti vykdomas trimis būdais – pilnu, daliniu ir smulkiu kroviniu. Kaip nurodo pats pavadinimas, pilnais kroviniais (angl. FLT) yra laikomi tie, kurių gabenimui reikia visos sunkvežimio vietos. Taigi, į krovininę transporto priemonę daugiau negalima talpinti kitų, smulkesnių krovinių ir sunkvežimis perveždamas prekes į galutinę pristatymo vietą neišsuka iš kelio paimti ar iškrauti kitų, papildomų krovinių.
Krovinių pervežimas tiesiai į nurodytą vietą
Pilnus krovinius yra rekomenduojama rinktis toms įmonėms, kurių prekės ar produktai užima daug krovinio vietos – tai leidžia optimizuoti transportavimo išlaidas ir prekes į galutinę transportavimo vietą pristatyti laiku. Jeigu krovinys neužims visos krovinio vietos ir papildomi kroviniai nebus priimami, prekės galutinę vietą pasieks laiku, tačiau nebus efektyviai išnaudojama krovinio vieta ir sutaupyti išlaidų ant prekių pervežimo nepavyks. Tad jeigu planuojamas pervežti krovinys užima mažiau vietos, naudingiau rinktis dalinį krovinių pervežimą.
Dalinis krovinių pervežimas: keli kroviniai vienoje vietoje
Daliniai kroviniai (angl. LCL) – tai tarpinis variantas tarp smulkaus ir pilno krovinio. Dalinis krovinių pervežimas yra krovinių gabenimo būdas, tinkantis didesniems kroviniams, kuriems nereikia visos sunkvežimio priekabos. Tokie kroviniai paprastai užima daugiau nei 10 kubinių metrų vietos, sveria ne daugiau nei 3 tonas ir yra gabenami kartu su kitais, panašaus dydžio kroviniais.
Galimybė sutaupyti
Paprastai, dalinių krovinių pervežimas kainuoja mažiau nei pilno krovinio, nes nereikia mokėti už visą transporto priemonę. Visos pervežimo išlaidos yra dalinamos keliems siuntėjams, kurių kroviniai gabenami vienu sunkvežimiu. Tačiau galutinė kaina priklausys nuo kelių aspektų – pristatymo vietos, krovinio užimamos vietos ir svorio.
Daliniai kroviniai yra konsoliduojami į pilnus krovinius, todėl transportavimo procesas taip pat skiriasi. Jeigu transportuojami ne pilni kroviniai, transporto priemonė pirmiausia važiuoja iki pakrovimo taško, perveža krovinius į perkrovimo vietą ir tik tuomet prekės gali būti transportuojamos klientams.
Nuotrauka iš unsplash.com
Smulkių krovinių pervežimas iš vieno taško į kitą
Smulkiais kroviniais (angl. LTL) laikomi tokie kroviniai, kurie užima mažiau nei pusę visos priekabos. Dėl šios priežasties viena transporto priemonė gabena daug atskirų, smulkesnių krovinių. Tokios siuntos išdėstomos ant atskirų palečių, kad nesusimaišytų tarpusavyje.
Smulkių krovinių vežėjai itin daug dėmesio skiria prekių transportavimo proceso optimizavimui. Jų siekis vienu metu pervežti kuo didesnį kiekį krovinių ir taip taupyti savo ir klientų pinigus bei laiką. Kadangi krovinius gali reikėti pristatyti į visiškai skirtingas vietas, svarbu gerai apgalvoti ir susidėlioti sunkvežimio maršrutą. Taigi, logistikos specialistai sujungia daug smulkių krovinių, kurie pilnai užpildo sunkvežimį ir gabena juos iš anksto kruopščiai sudėliotu maršrutu. Tai yra efektyvus būdas pervežti nedidelės apimties ar svorio krovinius.
Greitas ir pigus krovinių pervežimas
Smulkių krovinių pervežimo paslauga teikia naudos tiek krovinių pervežimo paslaugas teikiančioms įmonėms, tiek prekyba užsiimantiems verslams, nes leidžia greitai ir gana pigiai pervežti nedidelius krovinius į reikiamas vietas. Smulkių krovinių pervežimo kaina paprastai priklauso nuo panaudotos vietos sunkvežimyje, transportuojamų prekių klasės, pristatymo vietos ir būdo.
Visgi smulkių krovinių gabenimas kelia ir nemažai iššūkių, tad renkantis tokios paslaugos teikėją įsitikinkite, kad krovinių pervežimo įmonė profesionaliai atlieka savo darbą ir turi patirties smulkių krovinių pervežimo rinkoje.
Kokie skirtumai tarp smulkaus ir dalinio krovinių pervežimo?
Pilno krovinio pervežimo procesas daugumai nekelia sudėtingų klausimų ar dvejonių – tai patogus ir praktiškas būdas norint pervežti didelių matmenų krovinius. Tačiau smulkių ir dalinių krovinių pervežimų terminai dažnai painiojami tarpusavyje. Štai keletas esminių skirtumų tarp dalinio ir smulkaus krovinio pervežimo:
● Skiriasi siuntos svoris ir dydis. Paprastai smulkūs kroviniai yra mažesni nei daliniai, tačiau jų svorio skirtumai gali būti nedideli. Dalinis krovinys savo apimtimi gali būti didelis, tačiau mažai sverti, o smulkus krovinys gali būti sunkus, bet mažas.
● Paruošimas transportavimui. Smulkūs kroviniai transportavimui ruošiami juos kraunant ant palečių, tačiau dalinių krovinių nebūtina sudėti ant palečių, todėl krovinio pakrovimo darbai gali būti vykdomi greičiau.
● Pristatymo laikas. Nors pristatymo laikas paprastai priklauso nuo šalies į kurią turi būti pristatomos prekės, krovinių kiekio ir logistikos įmonės profesionalumo, dažniausiai smulkūs kroviniai yra gabenami šiek tiek ilgiau nei daliniai. Taip yra dėl to, nes smulkių krovinių iškrovimo ir pakrovimo darbai trunka ilgiau nei dalinių.
● Transportavimo procesas. Smulkūs kroviniai yra transportuojami paprasta sistema – iš vieno taško į kitą. Tuo tarpu dalinių krovinių transportavimas vykdomas sudėtingiau: daliniai kroviniai yra skirstomi į pilnus krovinius ir yra gabenami nuo pakrovimo iki perkrovimo taško. Perkrovimo taške, kai transporto priemonė pilnai užsipildo, krovinys gali palikti sunkvežimių parką arba sandėlį, kuriame buvo saugomos prekės, ir judėti link galutinės krovinio pristatymo vietos.
Nuotrauka iš unsplash.com
Ką pasirinkti?
Kiekvienas krovinio pervežimo būdas skiriasi. Tai, kuris būdas tinkamiausias jūsų verslui turite nuspręsti patys, arba konsultuotis su logistikos specialistais. Jeigu krovinių pervežimo darbus patikėsite specializuotai logistikos įmonei, jums nereikės vargti renkantis optimaliausią ir praktiškiausią prekių transportavimo būdą – tai už jus padarys krovinių pervežimo specialistai. Tačiau jeigu nuspręsite krovinių pervežimu rūpintis patys, atminkite, kad didžiausias dėmesys turi būti skiriamas krovinio dydžiui ir svoriui nustatyti, ir tik po to reikalingos transporto priemonės parinkimui.